Memur Haber Maas Bloğu

2020 YILINDA TÜRKİYE SEZARYENDE DÜNYA BİRİNCİSİ OLDU

2020 YILINDA TÜRKİYE SEZARYENDE DÜNYA BİRİNCİSİ OLDU

0

 

Sağlık Bakanlığı ve OECD tarafından açıklanan verilere göre dünyada en fazla sezaryenle doğum yapılan ülke Türkiye. 2016’da dünyaya gelen 1 milyon 248 bin 41 bebekten 676 bin 152’si sezaryenle doğdu.

Sezaryende ikincilik İtalya’nın olurken üçüncülüğü İspanya aldı.İspanya’yı İngiltere ve Fransa takip etti.

Sezaryen sıklığında dünyada en az uygulamada İsrail başı çekerken, onu Finlandiya, İsviçre, Norveç izliyor.

TÜRKİYE’DE 2002 YILINDAN İTİBAREN SEZARYENDE ARTIŞ VAR

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatının (OECD) ülkelerdeki sezaryen oranları ile Türkiye rakamları karşılaştırıldığında çarpıcı sonuçlar elde edildi.

Yıllara göre hazırlanan rapor incelendiğinde Türkiye’de artışın 2002 yılından itibaren yaşandığı,ancak İtalya, İspanya, İngiltere ve Fransa’da ise mevcut oranlarda bir artış ya da azalmanın olmadığı dikkati çekiyor.

Suriyeli sığınmacıların yaptığı doğumlar hariç Türkiye’de geçen yıl bir milyon 248 bin 41 bebek dünyaya geldi ve bu doğumların 676 bin 152’si sezaryen ile yapıldı. Bu verilere göre her iki doğumdan biri sezaryen.

Sezaryen doğumlarda ilk sırayı özel hastaneler, ikinci sırayı üniversite hastaneleri ve üçüncü sırayı ise kamu hastaneleri aldı

EN AZ SEZARYENLİ DOĞUM KUZEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ’NDE GERÇEKLEŞTİ

Türkiye’de bölgelere göre sezaryen ortalamalarına bakıldığında ilk sırada Ege Bölgesi yer alırken bu bölgeyi yüzde 31,1 ile Marmara Bölgesi ve yüzde 30,7 ile Akdeniz Bölgesi takip etti. En az sezaryenli doğum ise yüzde 17,6 ile Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde

gerçekleşti.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.