Memur Haber Maas Bloğu

4/B SÖZLEŞMELİ PERSONEL BİREYSEL EMEKLİLİK KESİNTİSİ

4/B SÖZLEŞMELİ PERSONEL BİREYSEL EMEKLİLİK KESİNTİSİ

0

Tüm 4/b sözleşmeli personel çalışanlarından 15 nisan 2017 maaşlarından bireysel emeklilik kesintisi uygulanacaktır.

01.04.1972 dahil olmak üzere ve sonrası doğumlu olan her 4/b sözleşmeli personel  çalışanından bes kesintisi yapılacaktır.

Bireysel emeklilik kesintileri 4/b sözleşmeli personel  maaş brüt SGK matrahına göre %3 oranında kesilmektedir.

TKHK anlaşmış olduğı bireysel emeklilik Ziraat Bireysel Emeklilikliktir.Bireysel emeklilik firmaları ile sadece kurumlar anlaşma yapabilir.

Bireysek emeklilik kesintisi oranı ilk ay %3 olacak ve sonrası asgari %3 olmak şartı ile devam edecektir.Dileyen memur bu %3 oranı artırıp daha fazla bes kesintisi yapılmasını talep edebilr.Kesinti oranını her hekim kendi ziraat internet online üzerinden gereçkleştirecektir.

4/b sözleşmeli personel  dışarından anlaşmış olduğu BES Bireysel emeklilik sigortası var ise yeni anlaşacağı Ziraat emeklilik sigortası ile birlikte devam etmek zorundadır.Yani kurumun anlaşacağı bireysel emeklilik zorunludur.

Bireysel emeklilik sistemine dahil olduktan sonra bes üyeleri 2 ay içinde sistemden ayrılabilirler.

Ücretsiz izin,doğum izni vb. iznlerden Bireysel emeklilik kesintisi yapılmayacaktır.

Bireysel emeklilik sistemine katılmak için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.Otomatik olarak zaten sisteme zorunlu dahil olacaksınız.

Sisteme otomatik katılım işlemleriniz kurum mutemetleri tarafından takip edilecektir.

Bireysel emeklilik sistemine katıldıktan sonra ziraat emeklilik size online internet şifre verecektir.Ziraat emeklilik şifresi ile KESİNTİ ORANI DEĞİŞİKLİĞİ-BİREYSEL EMEKLİLİK CAYMA HAKKI-BİREYSEL EMEKLİLİK SONLANDIRMA-BİREYSEL EMEKLİLİK ARA VERME-gibi işlemleri 4/b sözleşmeli personel  kendileri ziraat emeklilik internet ortamında yapacaklardır.Bu işlemler için mutemete bilgi vermelerine gerek yoktur.Çünkü hekimin internet ortamında yapmış olduğu işlemler Emeklilik Gözetim Merkezine EGM oradanda KBS sistemine düşüp mutemet görecektir.

Yani KESİNTİ ORANI DEĞİŞİKLİĞİ-BİREYSEL EMEKLİLİK CAYMA HAKKI-BİREYSEL EMEKLİLİK SONLANDIRMA-BİREYSEL EMEKLİLİK ARA VERME-gibi işlemleri MUTEMET DEĞİL SÖZLEŞMELİ PERSONEL KENDİSİ ziraat emeklilik internet ortamında yapacaktır.

Mutemetlerin burada takip edeceği BES PRİM KESİNTİSİ YAPILMAMASI GEREKEN-İŞTEN AYRILAN-NAKLEN GEÇEN-ÜCRETSİZ İZİN-DOĞUM İZNİ vb. işlemleri kurum mutemetlerince manuel müdahale edilecektir.

Aşağıda hazırlamış olduğumuz Bireysel emeklilik kesinti tutarları Ankara ili baz alınarak hesaplanmıştır.Ayrıca 8. dereceden olanlar 5510 sayılı kanuna tabi oladuğu varsayılmıştır.Maaş kalemlerine göre aşağıdaki tutarlar farklılık gösterebilir.

Detaylı Kesin bireysel emeklilik kesintierini görmek istiyorsanız Bireysel emeklilik kesintisi hesaplama robotuna giriş için TIKLAYINIZ

Aşağıdaki bireysel emeklilik kesinti tutarlarıdır. kıdem yılına göre verilmiştir.

BİREYSEL EMEKLİLİK KESİNTİSİ YAPILAN MEMURUN 10-15-20 YIL SONRA ELİNE GEÇECEĞİ TUTAR NE KADAR OLACAKTIR.HESAPLAMA MAKALEMİZ ÇOK YAKINDA SİTEMİZDE YAYINLANACAKTIR HABERDAR OLMAK İÇİN FACEBOOK GRUBUMUZA KATILINIZ.TIKLAYIN

İŞTE 4/B SÖZLEŞMELİ PERSONEL ÇALIŞANLARIN BİREYSEL EMEKLİLİK KESİTİSİ TUTARLARI

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.