Memur Haber Maas Bloğu

BİREYSEL EMEKLİLİK CAYMA ÇIKMA İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR ?

BİREYSEL EMEKLİLİK CAYMA ÇIKMA İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR ?

0

Bireysel Emeklilikte Cayma Hakkı Nedir?
Cayma Hakkı, Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) yeni dahil olan katılımcıların hiçbir gerekçeye bağlı olmaksızın ve giriş aidatı v.b. hiçbir kesintiye maruz kalmadan 60 gün içinde sistemden ayrılmalarına olanak sağlayan yasal bir haktır.

Cayma Hakkının kullanılması halinde, cayma talebi Bireysel Emeklilik aşağıdaki anlattığımız yolla bildirilir. Bildirimin şirkete ulaşmasının ardından şirket tarafından, verilen ödeme talimatları iptal ettirilir ve varsa yapılan tüm ödemeler fon toplam gider kesintisi hariç 10 (On)  iş günü içerisinde katılımcıya iade edilir. Ayrıca varsa yatırım gelirleri stopaja tabi tutularak yine katılımcıya iade edilir.

Bu hususta yapılacak bir kesinti olup olmadığını kontrol edin. Şirketin size tüm ödemelerinizi (katkı payı, giriş aidatı v.s.) iade etmek zorunda olduğunu unutmayın.

BİREYSEL EMEKLİLİK ÇIKMA CAYMA İŞLEMLERİ

Ziraat Emeklilik Bireysel İnternet Şubesi

Değerli Katılımcımız, Otomatik Katılım Sistemi içerisindeki sözleşmenize ait cayma talebinizi aşağıdaki kanalları kullanarak hızlı, kolay ve güvenilir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

1)Ziraat Emeklilik web sitesinde (www.ziraatemeklilik.com.tr) yer alan Bireysel İnternet Şubesi giriş butonuna tıklanır.

2)Açılan ekrana T.C. Kimlik Numarası, sistemde kayıtlı olan cep telefon numarası ile bilgisi girilir, cep telefonuna gelen tek kullanımlık şifre bilgisi girildikten sonra “Giriş” butonuna tıklanır.

3)Sistemde kayıtlı olan cep telefonu bilginiz güncel değil ya da tanımlı değil ise giriş ekranında yer alan “Telefon numaranızı eklemek/güncellemek için tıklayınız.” alanından cep telefonu güncellemesi yapılır

4)Ziraat Bireysel İnternet Şubesi’ne güvenli bir şekilde giriş yapıldıktan sonra açılan ana sayfada yer alan sol menü adımlarından “Değişiklik ve Talepler” butonuna tıklanır.

5)Ekranda açılan sözleşmelerden otomatik katılım kapsamındaki sözleşme seçilir ve sağ alt menüde yer alan “Cayma Talebi” butonuna tıklanır.

6)Açılan ekranda “Cayma Talebi Bilgilendirme” mesajı üzerinde yer alan “Cayma Talebime Devam Etmek İstiyorum” butonuna tıklanır.

7)Cayma tutarınız şirketimizde kayıtlı hesap numarasına yapılmaktadır. Bu çerçevede tutarın yatırılacağı hesabı güncelleyebilir veya yeni hesap ekleyebilirsiniz.

Ziraat Emeklilik Mobil Şube Mobil Şube kanalı üzerinden dilediğiniz zaman cep telefonu veya tabletinizle cayma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

1)-Android veya iOS işletim sistemine sahip cep telefonu ve tablet cihazından Google Play veya App Store üzerinden Ziraat Emeklilik Mobil Şube uygulaması indirilir.

2)Uygulama üzerinde yer alan “Kullanıcı Girişi” alanından T.C. Kimlik Numarası, sistemde kayıtlı olan cep telefon numarası ile birlikte güvenlik kodu bilgisi girildikten sonra “Giriş” alanına tıklanır. Dilerseniz alt tarafta bulunan “Beni Hatırla” butonunu aktive ederek sistemin bilgilerinizi hatırlayıp bir sonraki girişinizde sizi tanımasını sağlayabilirsiniz.

3)Açılan ana sayfa üzerinde sol üst köşede yer alan üzerinde üç adet çizgi şeklindeki menü ağacına tıklanır.

4)Açılan menü üzerinde “İşlemler” menüsü altında yer alan “Cayma Talebi” alanına tıklanır

5)Açılan ekranda “Cayma Talebi Bilgilendirme” mesajı üzerinde yer alan “Cayma Talebime Devam Etmek İstiyorum” butonuna tıklanır.

6)Cayma tutarınız şirketimizde kayıtlı hesap numarasına yapılmaktadır. Bu çerçevede tutarın yatırılacağı hesabı güncelleyebilir veya yeni hesap ekleyebilirsiniz.

Ziraat Emeklilik IVR Sesli Yanıt Sistemi

Aşağıdaki adımları izleyerek 0850 222 97 00 numaralı Müşteri iletişim Merkezi’ne bağlandıktan sonra Sesli Yanıt Sistemimiz üzerinden Otomatik Katılım Sistemi’ne ait sözleşmenizden cayma gerçekleştirebilirsiniz.

1)0850 222 97 00 Müşteri İletişim Merkezi aranır ve sesli yanıt sistemi üzerinde “2” tuşlanarak Ziraat Hayat ve Emeklilik Şirketi seçimi yapılır.

2)Ziraat Bireysel İşlemler menüsü ile devam etmek için “1” tuşlanır

3)Ziraat Bireysel Emeklilik menüsü için “1” tuşlanır

4)T.C. Kimlik Numarası ile sistemimizde kayıtlı olan cep telefonu numarasına gönderilecek tek kullanımlık SMS şifre bilgileri ile (Eğer sistemde tanımlı GSM numarası ile aranılmış ise TCKN tuşlamadan sonra doğum tarihi, yıl olarak tuşlanır.) sistemde müşteri doğrulaması yaptırılıp alınacak hizmetin güvenliği sağlanır.

5)T.C. Kimlik Numarası alanından sonra cep telefon bilgisi sistemimizde bulunmuyor veya güncel değil ise “GSM numaranız sistemimizde kayıtlı değildir.” Kaydetmek için lütfen doğum tarihinizi gün/ay/yıl olarak tuşlayınız.” anonsu sonrasında doğum tarihi bilginiz ardından da nüfusa kayıtlı olduğunuz ile ait plaka kodu bilgisini tuşladıktan sonra kaydetmek istediğiniz GSM numarasını ve o GSM numarasına gelen aktivasyon kodu bilgisini tuşlayarak güncelleme işleminiz gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte GSM numaranız sistemde kayıtlı olup güncel olmaması sebebi ile gelen SMS şifresini girememeniz durumunda da GSM numaranızı yukarıdaki güvenlik doğrulama bilgilerini girdikten sonra Sesli Yanıt Sistemimiz aracılığıyla güncelleyebilirsiniz.

6)Otomatik Katılım Sözleşmesi için “1” tuşlanır.

7)Ziraat Bireysel Emeklilik cayma talebi için “4” tuşlanarak cayma işlemi tamamlanmış olur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.