Memur Haber Maas Bloğu

HAZİRAN’LA TEMMUZ ARASINDA EMEKLİ OLANLAR ARASINDA AYLIK FARKI OLUR MU?

HAZİRAN'LA TEMMUZ ARASINDA EMEKLİ OLANLAR ARASINDA AYLIK FARKI OLUR MU?

0

 

Emekli olmak isteyen kişiler genellikle Ocak ve Temmuz aylarını tercih etmektedirler.Bunun en önemli nedeni ise emekli olmak isteyenlerin ilk planda düşündükleri husus, hangi tarihte emekli olacakları ve emekli ikramiye tutarları ve emekli aylık tutarlarının hangi katsayılar üzerinden alacaklarını hesap etmeleridir.

Memurların emekli ikramiyesi ve emekli aylık tutarlarının bulunmasında memur maaş katsayısının etkisi büyüktür. Memur maaş katsayısının artış oranı memurun hem emekli aylık hem de emekli ikramiyesini etkilemektedir.Bu katsayılar, genel olarak 6 aylık dilimler halinde 1 yıllık olarak belirlenir.

Yapılan emeklilik kesintisi ise bir sonraki ayın 14’üne kadar olan dönemi kapsar. Bir başka deyişle 15 Haziran maaşını alan bir memur, 16 Haziran’da veya 1 Temmuz’da emekli olmak istediğinde, bu memurun hizmet süresi 14 Temmuz tarihine kadar sayılır.

Bu hizmet sayılması da memurun 15 Temmuz tarihine kadar yapılan zamlardan da yararlanmasını sağlar. Çünkü katsayılardaki artışlar genel olarak 1 Ocak veya 1 Temmuzdan geçerli olarak belirlenir, yani 15 Ocak veya 15 Temmuzdan geçerli olacak şekilde belirlenmez.

Memur 14 Haziran ve daha önceki aylarda emekli olması durumunda Temmuz ayındaki zamlardan yararlanamaz.

EMEKLİ AYLIĞINDA KATSAYI

Katsayılar çalışan memurlar ile emekli memurlar için aynı şekilde ve aynı oranda belirlenmektedir. Emekli aylığının artması için Ocak veya Temmuz aylarını beklemeye lüzum olmaz.Ancak belirttiğimiz gibi emekli aylığında eşit olur, fakat emekli ikramiyesinde Temmuz ayındaki memurun emekli ikramiyesi daha fazla olur.

Sonuç olarak belirtmek gerekirse; 16 Aralık veya 16 Haziran aylarını beklemeden daha önceki bir tarihte emekli olanlar için sadece emekli ikramiyesi tutarı olarak yararlanamaz, emekli aylıklarında değişiklik olmaz, aynı olur. 14 Haziran ve daha önce veya 14 Aralık veya daha önce emekli olmasında emekli ikramiye tutarlarından 1 Temmuz veya 1 Ocak katsayı artışları uygulanmaz. Emekli aylıkları aynı olur. 1 Temmuz veya 15 Temmuz da emeklilik dilekçesi verilmesi emekli aylık ve emekli ikramiye açısından hiçbir farkı ortaya çıkarmaz, tutarlar aynı olur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.