Memur Haber Maas Bloğu

İKİ YIL SÜRELİ YÜKSEKÖĞRENİMİ TAMAMLAYAN LİSE MEZUNLARININ ÖZLÜK HAKLARI

İKİ YIL SÜRELİ YÜKSEKÖĞRENİMİ TAMAMLAYAN LİSE MEZUNLARININ ÖZLÜK HAKLARI

0

 

Örnek olarak belirtmek gerekirse; Devlet memuru iki yıl süreli yükseköğrenim tamamladıktan sonra bulunduğu hizmet sınıfının Teknik Hizmetler veya Sağlık Hizmetleri sınıfı olması ve bitirdikleri yükseköğrenimin aynı hizmet sınıflarında atanabilecekleri bir kadroya ilişkin olması durumunda, özlük hakları diğer hizmet sınıflarına göre daha fazla etkilenebilmektedir.

2 yıllık yükseköğrenim bitiren memurun kadro unvanları değişmese bile, öğrenim değişikliğinin özlük haklarına etkiler.Öğrenim değişikliğinin özlük haklarına etkilerinden bazıları ise şöyledir;

İNTİBAK

Çeşitli unvanlardaki kadrolarda görev yaparken iki yıl süreli yükseköğrenim mezun olan Devlet memurlarının kazanılmış hak aylık dereceleri, hangi sınıfta görev yaptıklarına bakılmaksızın, son öğrenim seviyelerine göre memuriyete giriş derece/kademeleri esas alınıp intibak yapılmak suretiyle belirlenir.

Memurlar Teknik Hizmetler Sınıfına dahil kadrolarda görev yapıyor ve bitirdikleri yükseköğrenimin de aynı sınıfta Tekniker unvanlı bir kadroda görev almalarına olanak sağlıyorsa, intibak işleminde kazanılmış hak aylık seviyeleri belirlenirken memuriyet başlangıç seviyelerine 1 derece ilave edilir.

EK GÖSTERGE DEĞİŞİKLİĞİ

Lise veya dengi okul mezunu olarak bulundukları kadro unvanında yararlanabildikleri ek göstergeler değişerek haklarında, yükseköğrenimli olanların yararlandığı ek göstergeler uygulanır.

ZAM VE TAZMİNAT DEĞİŞİKLİKLER

Devlet memurların da iki yıl süreli yükseköğrenim bitiren lise ve dengi okul mezunu zam ve tazminatlarında olabilecek değişiklik, bulundukları hizmet sınıfına ve tamamladıkları yükseköğrenime göre farklılık gösterir.

Teknik Hizmetler Sınıfında görev yapan memurun bitirdiği yükseköğrenimin de yine aynı sınıfta bir kadroya atanmayı sağlayabilmesi durumunda, ilgili memur hakkında iki yıl süreli mesleki teknik yükseköğrenim görmüş personel hakkında geçerli olan zam ve tazminatlar uygulanır.

Sağlık Hizmetleri Sınıfında görev yapan memurun bitirdiği yükseköğrenimin de yine aynı sınıfta bir kadroya atanmayı sağlayabilecek nitelikte olması durumunda memur hakkında öğrenim süresi dört yıldan az olan mesleki sağlık yükseköğrenim görmüş personel için geçerli olan zam ve tazminatlar uygulanır.

Din Hizmetleri Sınıfında görev yapan memur hakkında, yükseköğrenimli olan memurlar için belirlenen özel hizmet tazminatı oranı uygulanır. Yan ödemelerini ise lise dengi okul mezunu olarak yararlandıkları şekilde almaya devam ederler.

Diğer hizmet sınıflarında görev yapan memurlar ise lise veya dengi okul mezunu olarak yararlandıkları zam ve tazminatlardan aynı şekilde yararlanmaya devam ederler.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.