Memur Haber Maas Bloğu

MEMURLARA VERİLEN DİSİPLİN CEZALARI

MEMURLARA VERİLEN DİSİPLİN CEZALARI

0

 

Devlet memurlarına durumun niteliğine ve ağırlık derecesine göre verilen disiplin cezaları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125 inci maddesinde düzenlenmiştir.

Devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak fiileri içinde disiplin cezası verilmektedir.

657 sayılı Kanun, “Hizmet dışında Devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak” fiilini işleyen memurlar hakkında KINAMA cezası verilmesini öngörmektedir.Ancak kınama cezası verilen memur geçmiş hizmetleri sırasındaki çalışmaları ve başarı durumlarına göre cezası UYARMA cezasına çevrilebilir.

KINAMA cezası verilen memurun bu cezası özlük dosyasında 5 yıl süreyle yer almaktadır.Bu cezanın özlük dosyasından silinmesi için gerekli olan 5 yıl içinde memur aynı cezayı alırsa hakkında bir derece ağır olan AYLIKTAN KESME cezası uygulanır.

657 sayılı Kanun, “Hizmet içinde Devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak” fiilini işleyen memur hakkında AYLIKTAN KESME cezası verilmesini öngörmüştür.

AYLIKTAN KESME cezası verilen memur hakkında, geçmiş hizmetleri sırasındaki çalışmaları ve başarı durumlarına göre cezası bir derece hafif olan KINAMA cezası şeklinde uygulanabilir.

Özlük dosyasından bu cezanın silinebilmesi için 10 yıl geçmesi gerekmektedir.Memur 10 yıl içinde aynı fiili yeniden işlerse hakkında bir derece ağır olan KADEME İLERLEMESİNİN DURDURULMASI cezası uygulanabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.