Memur Haber Maas Bloğu

Üst Öğrenimlerle İlgili Son Durum (Güncellenmiş Hali)

Üst Öğrenimlerle İlgili Son Durum (Güncellenmiş Hali)Üst Öğrenimlerle İlgili Son Durum (Güncellenmiş Hali)

0

YÖK’ÜN SON DÜZENLEMELERİ 

a)    LİSANS TAMAMLAMA BÖLÜMLERLE İLGİLİ KARAR (NİSAN 2017)

1)    Yaptığımız başvuru sonucunda; 13.04.2017 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında lisans tamamlama yapanların bitirdikleri bölümlerin üst öğrenim olup olamayacağı hususu değerlendirilmiş ve Sağlık Yönetimi, Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Sosyal Hizmet, Biyoloji, Besleme ve Diyetetik, Gerontoloji, Ebelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ergoterapi, Hemşirelik, Odyoloji, Dil ve Konuşma Terapisi ve perfüzyon bölümlerinin sağlıkla ilgili üst öğrenim olduğu kararı alınmıştır.

2)    Toplantıda lisans tamamlama hakkı verilen Fizik, İnsan kaynakları yönetimi, zooteknik, Gıda Teknolojisi, biyoteknoloji, Tarımsal Biyoteknoloji ile İş Sağlığı ve güvenliği programlarının üst öğrenim olmadığına karar verilmiştir.
3)    Lisans tamamlama hakkı verilen biyokimya ve kimya programlarından mezun olanların ise Tıbbi Laborant kadrosunda çalışmaları durumunda bu bölümlerin kendileri için üst öğrenim sayılacağına karar verildi.

b)    13 ÖN LİSANS BÖLÜMÜNÜN VE 5 LİSANS  ÜST ÖĞRENİM OLMADIĞINA DAİR KARARIN İPTAL EDİLMESİ  (NİSAN 2017)
1)    YÖK’ün 03.03.2016’da sağlıkla ilgili üst öğrenim olmadığına karar verdiği ancak cevabi yazımızda bu kararını iptal ettiğini açıkladığı Ön lisans bölümleri:
İş Sağlığı ve Güvenliği Önlisans Programı, Büro Yönetimi ve Sekreterlik Önlisans Programı, Yaşlı Bakım Hizmetleri Önlisans Programı,  Hastane Yönetimi ve Organizasyonu Önlisans Programı, Tıbbi Mümessilik ve Pazarlama Önlisans Programı, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Önlisans Programı, Gıda Teknolojisi Önlisans Programı,  Sosyal Hizmetler Önlisans Programı,  Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Önlisans Programı,  Çevre Koruma, Önlisans Programı,  Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Önlisans Programı,

2)    YÖK’ün 03.03.2016’da sağlıkla ilgili üst öğrenim olmadığına karar verdiği ancak cevabi yazımızda bu kararını iptal ettiğini açıkladığı lisans bölümleri:
Sağlık Eğitimi Bölümü, Sağlık Yönetimi Bölümü, sağlık Kurumları İşletmeciliği (lisans) Bölümü, Acil ve Afet  Yönetimi Bölümü, Dokümantasyon ve Enformasyon

YÖK’ÜN YUKARIDA YER ALAN TÜM DÜZENLEMERİ İÇEREN YAZISINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SAĞLIK BAKANLIĞININ SON DÜZENLEMESİ (Mayıs 2017)

Türk Sağlık-Sen olarak yaptığımız başvuru sonucunda YÖK lisans tamamlamadaki üst öğrenim belirsizliğini sonlandırmış ve üst öğrenimlerle ilgili yeni bir karar almıştı. Sağlık Bakanlığı’da bu karar istinaden üst öğrenim saydığı bölümleri güncelleyerek Mayıs 2017’de  yayınlamıştır.
Not:  Bakanlığın aşağıda linki yer alan üst öğrenim listesi il sağlık Müdürlüğü, İlçe Sağlık müdürlüğü, İl Ambulans Servisi Komuta Merkezi ve Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında  görev yapan sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfındaki personelleri kapsamaktadır.

BAKANLIĞIN YAYINLADIĞI ÜST ÖĞRENİM LİSTESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMUNUN YAYINLADIĞI ÜST ÖĞRENİM  LİSTESİ

2 Mart 2014 tarihinde TKHK Kurum Yönetim Hizmetleri ve Özlük İşlemleri Daire Başkanlığı tarafından hangi bölümlerin hangi meslek mensupları için üst öğrenim olduğu ve bunun YÖk’ün hangi tarihte kararlaştırdığını belirten bir liste yayınlamıştır. Kurum bu listenin haricinde bugüne kadar bir liste yayınlamamıştır.

SÖZ KONUSU LİSTEYİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU

Kurum tarafından herhangi bir üst öğrenim listesi yayınlanmamıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.